top of page

Bonjour 

позитивният блог 

МЕБЕЛИ

Място за вашата реклама

e-mail  за връзка mevali@abv.bg

Как да осъществим новогодишните си желания

Разговаряме с Мария Велкова - психолог



Здравей Мария! Радвам се, че си наш гост, защото искам да поговорим по една много интересна тема наречена "Новогодишните ни обещания". Като психолог, моля те разкажи ни, какво е твоето мнение!

Здравейте! Изключително ми е приятно да поговорим относно тази тема, която е актуална и важи с пълна сила за края на една година и стартът на друга, което е свързано с правене на равносметка и отправяне на пожелания както към нас, така и към другите.

Защо именно в началото на годината решаваме да предприемем дълго отлагани промени?

Когато изпращаме старата година обикновено си правим равносметка и точно с това са свързани и обещанията за новата година под формата на ново начало. Всички приемаме настъпването на новата година като най-доброто време да останем насаме със себе си и да си направим малък, своеобразен новогодишен подарък, а именно - да запишем черно на бяло всичко, което желаем да променим и да си обещаем, че наистина ще го направим! Както споменах, повечето ни обещания са свързани с нашите навици и ежедневие- „Ще спра цигарите!”, „Ще отслабна”, „Ще започна да тренирам”… Практиката сочи, че до средата на януари се отказваме от тези обещания .А в повечето случаи не говорим за крайни действия като напускане на работа или прекратяване на изчерпана връзка. Обещанията за промени са свързани по-скоро с нашите навици и ежедневие. А те, оказва се, са най-трудни за моделиране. Чакаме първи януари, за да си обещаем за стотен път да спрем цигарите. Както казва Марк Твен : Отказването на цигарите е най-лесното нещо на света. Знам, защото съм го правил хиляди пъти”.

Какво показва практиката, кога и как е най-правилно да се подготвим за промяната, която искаме?

При работата ми с клиенти най-трудното и най-важното е да се определи целта. Звучи лесно, но практиката показва, че това далеч не е така. „Ако обещанията не се сбъдват, хората обичайно не ги помнят.” е казала Маргарет Атууд . Много е важно да започнем „на чисто”,т.е. да изчистим старите неработещи модели, за да се насочим към нови цели и съответно към нови преживявания. Ако човек не може сам да постигне желаното е хубаво да се насочи към помощта на психолог.


Какво е промяната и страхуваме ли се от нея?

Ще ви отговоря, ако позволите, с една притча за промяната.

Веднъж един човек минал покрай една къща и видял следната картина: възрастни мъж и жена били седнали удобно на люлеещи се столове на верандата, всеки с вестник в ръка, а между тях било легнало куче, което жално скимтяло. На следващия ден, мъжът отново минал покрай къщата и отново видял същата картина. Зачудил се защо кучето издава жални звуци, а никой не му обръща внимание. Казал си, че ако отново мине покрай дома на старците и кучето скимти, ще попита стопаните на какво се дължат стенанията му. Така и станало. Минал човекът, а кучето пак скимтяло. - Извинете госпожо, защо кучето скимти така жално? - попитал мъжът. - Кучето ли? - То е легнало върху един пирон, затова скимти. - отговорила жената. Мъжът съвсем се объркал от отговора, който получил и попитал: - А, след като изпитва болка, защо просто не се премести? - Значи, кучето го боли толкова много, че да скимти, но не достатъчно, за да се премести. - отговорила жената. Ето защо, ако искаме да променим нещо, трябва да действаме!

Какъв е периодът, в който се изисква да бъдем постоянни и упорити, за да станат новите навици, начин на живот?

За създаването (култивирането) на нов навик са ни необходими 21 дни. Първата седмица от нова диета винаги е трудна, изпълнена с чувство на глад и спомени от похапването на любим десерт. Но когато изминат близо три седмици, хранителният режим е толкова по-лесен, а ние се чувстваме много по-тонизирани и свежи. Първите дни на нова работа винаги са предизвикателство, но в края на първия месец от постъпването там, започваме да бъдем толкова ефективни и да вършим нещата с лекота, сякаш градим кариера в тази фирма от години. Същото важи и за социализирането с новите ни колеги. Ако решим да спортуваме редовно или отказваме цигарите, първите дни ще бъдат тежки за организма ни. Но установим ли този навик веднъж, няма да искаме да спрем да се движим или да подновим тютюнопушенето.

Истината е, че някои от нас се приспособяват по-лесно, други - не. За да създадем нещо ново сред установеното досега, е нужно силно да го желаем. И най-вече – да се фокусираме върху целта, а не резултата.

Резултатите понякога може и да ни разочароват, но не бива да се отказваме. Разбира се, при всяко начало, грешките ще бъдат налице. И няма сила на този свят, която да успее изведнъж да ни превърне в напълно различен човек с други качества.


Каква е разликата между "трябва" и "искам"?

Разликата е в това, че „трябва” ни е наложено отвън , а ”искам” отвътре. Често знаем по-ясно какво „трябва”, а не какво „искаме”. На всеки човек му се налага да прави неща, които му се иска да направи и неща, които трябва да направи, защото му се струва, че така би постъпил правилно. За съжаление често се получава разминаване между “трябва” и “искам”. Подхождаме към задачите си с мисловната нагласа, че трябва да ги свършим. Още преди да сме започнали изпитваме неудоволствие, фрустрация и известна доза раздразнение. Колкото повече “трябва” натрупваме в ежедневието си, толкова повече “не искам” акумулираме. Като психолог приемам, че промяната в начина, по който възприемаме света води до качествена промяна в начина, по който живеем.

Как да формулираме правилно желанията си така че, да стимулираме в нас желание за действие?

На тема желания са написани много книги, които представят различна обосновка защо желанията на едни се сбъдват, а на други не. Всички автори са съгласни, че самият човек е в състояние да окаже влияние върху изпълнение на желанието си. Оказва се, че начините за постигане на това са много сходни. В стъпки могат да се обобщят така:

  1. Правилно формулиране на желанието- ясно определяне на това, което искаме.

  2. Детайлизиране на желанието- да се запише на лист и да се посочи конкретно какво, кога, кой и т.н.

  3. Забранява се използването на частичката „Не” при формулиране на желанието- привличаме към себе се това, което мислим. И казвайки : „Не искам да бъда беден” автоматично мислим за бедността, а „Искам да бъда богат” насочва мислите ни към богатството.

  4. Действайте! – Вселената може да предостави удивителни възможности, но без вашите усилия и действия няма да се претворят в желания резултат.

Мария, благодаря ти за този невероятен и вълшебен разговор! Моля те, подари на читателите ни една прекрасна мисъл, с която да започват всеки нов ден! Всеки нов ден е ново начало и не ни е нужна нова година, за да започнем на чисто! Винаги съм се старала да избягвам клиширани пожелания, защото ги възприемам като заучени изречения и сякаш губят искреното в тях. Но ако се замисли човек, наистина всичко опира до това да сме здрави, щастливи и да живеем в любов. Грижете се за себе си, приемайте себе си и вярвайте в себе си! Желая Ви го! За мен беше удоволствие!





Comments


bottom of page